TISZTELT LÁTOGATÓ!
OLDALUNK MEGÚJUL!
KÉRJÜK LÁTOGASSON EL A
https://exclusiveswisswatches.hu/
CÍMRE!

Current offers


Az óra története 6.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

A fentieket összegezve tekintsük át az ismertetett gátszerkezeteket, fő tulajdonságaik alapján csoportosítva:

Visszavezető gátszerkezetek: orsójárat, Clement, Brocot stb. gátszerkezet (ingához)

Ezek, mint a - korábban látható - sémáikról is kiderül, a gátló (inga, foliot, billegő) teljes lengése alatt kapcsolatban vannak az óraművel, és visszalengésük folyamán egy kicsit visszafelé is mozgatják a gátkereket. Ez fékezi a gátló lengését, és nagyon lerontja a pontosságot, ráadásul a meghajtó nyomaték változása jelentős mértékben befolyásolja a lengésidőt!.



Nyugvó-súrlódó gátszerkezetek: cilinderjárat, duplex járat, ollós gátszerkezet, Graham horgony stb. (ingához)

Ezek gátlói már nem mozgatják ide-oda a gátkereket, de mindvégig súrlódnak a gátkerék fogaival. Mivel ez a súrlódási erő függ a meghajtó nyomatéktól, ezért az ezek lengésidejét is befolyásolja. De ez a hatás sokkal kisebb, és megfelelő minőségű kivitelezésnél a visszavezető gátszerkezeteknél sokkal pontosabbak lehetnek. Az ingás Graham járat ezért alkalmas nagyon nagy pontosságra is, hiszen az inga lengésszöge igen kicsi, és ugyanakkor a tömege relatíve nagy, így nagyon precíz kivitelezés esetén (csiszolt acél gátkerék, rubinkő horgonyok) nagyon kicsi a fékező hatás, és mivel a precíziós ingaórák súlyhajtásúak, így nem változik a meghajtó nyomaték, tehát a súrlódási erő is állandó. Erre pedig az óra beszabályozható.



Szabad gátszerkezetek: horgonyjáratok, kronométer gátszerkezet, ingánál a Rieffler, Strasser, Jürgensen stb. gátszerkezetek

Itt a gátló a lengés zömében szabadon mozog, csak a gátszerkezet továbbításakor és a lendület felvételekor érintkezik az óraművel, ez általában csak töredéke a teljes lengési szögnek. Jól szabályozhatóak, megfelelő kivitel mellett kiváló pontosság érhető el velük. A meghajtó nyomaték elvileg csak kis mértékben befolyásolja a gátló lengésidejét, de nagy precizitású szerkezetekben itt is alkalmaznak olyan kiegészítéseket, amelyek egyenletessé teszik a meghajtó-nyomatékot.







1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14